Skip Navigation
 
Jaki temat należy zamieścić na naszych stronach
Przyszłe inwestycje
Kroniki katolickie
Imprezy sportowe
Wydarzenia kulturalne
Agroturystyka
Informacje z gminy
Park Krajobrazowy
Wszystkie razem

Kroniki


Przed 1945 r. były w gminie 4 leśniczówki. Po 1945 r. - 3 Wg mapy z 1982 r. Przyłęsko jest już tylko osadą. Funkcjonują nadal leśnictwa Rybakowo i Zielęcin. Książka tel. z 1992 r. wymienia nazwiska leśniczych: Stanisław Bartoszek i Jan Karpik.

Z Santocznem - Rybakowo łączą dwie drogi: wojewódzka nr 11334 i gminna 11-05-008. Dawniej wieś miała skomunikowanie pocztą konną z Gorzowem. Po jej likwidacji poczta eksploatowała do 1945 r. nowe autobusy, pomalowane jak dawniejsze dyliżanse - na żółto. Jeździły one na 4 liniach, w tym z Gorzowa do R. przez Santoczno. Urząd pocztowy dla Rybakowa znajduje się w Kłodawie.

Wraz z założeniem huty i kolonii zbudowano kaplicę, która miała służyć również na potrzeby szkoły. Pastor miał dojeżdżać z sąsiedniej miejscowości, zapewne z Santoczna, które posiadało kościół parafialny (inspektorat prot. w Gorzowie). Bratring nie potwierdza jednak istnienia choćby kaplicy; wg niego ludność R. została przypisana do kościoła w Santocznie. Nie znamy daty budowy lokalnego kościoła. W obrządku katolickim został on poświęcony 15.06.1946 r. i afiliowany do kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Kostki w Różankach, diecezja gorzowska, dekanat Gorzów - katedra.

W XVIII w. na potrzeby szkoły służyła kaplica. W 1861 r. zbudowano we wsi nową szkołę.

Opracowano na podstawie: Publikacji pod redakcją Jerzego Zysnarskiego przy współpracy Zbiegniewa Milera
Strony:« Poprzednia 1 2 3 4 5
 
 
« powrót|drukuj
Jesteś naszym 33501 gościem