TURYSTYKA
Turystyka
Na tych malowniczych terenach znajdują się:
- turystyczne szlaki piesze: zielony, czerwony, niebieski i czarny,
- turystyczne szlaki rowerowe: zielony (przyrodniczy), czerwony (ponadregionalny), niebieski, żółty i czarne. Na terenie gminy Kłodawa funkcjonuje ok. 10 km bezpiecznych, wydzielonych i oznakowanych ścieżek rowerowych.
Nad jeziorami Kłodawa, Nierzym i Wełmino Duże są zagospodarowane strzeżone kąpieliska z wypożyczalniami sprzętu wodnego, bazą gastronomiczną i noclegową.
Na rzece Santoczna, na odcinku od jeziora Lubie w Lipach do Santoczna, jest wytyczony szlak kajakowy o długości 6 km. W tej okolicy w trakcie przygotowania są kolejne szlaki kajakowe.
Owoce tutejszych lasów
Grzybobranie to jedna z największych przyjemności jaka czeka w okresie jesiennym osoby, które tu zamieszkają. Lasy iglaste i liściaste są prawdziwą "mekką" dla poszukiwaczy niezwykle smacznych borowików szlachetnych, podgrzybków, pieczarki lśniącej, pieprznika jadalnego, czy kurki. Pod sosnami rosną rydze i maślaki. Zaś na piaszczystych glebach można spotkać gąskę zieloną. Niezwykle smaczne grzyby z gatunku czernidłak kołpakowaty i czubajka kania możemy spotkać na łąkach, pastwiskach lub skraju lasów liściastych.
Bogactwo wód
Zróżnicowane wody tutejszych rzek przyczyniają się do gromadzenia prądolubnych, zimnolubnych i tlenolubnych gatunków ryb. Wody Kłodawki należą do krainy pstrąga. Prawie w każdym, nawet niewielkim, głęboczku można spotkać przedstawiciela ryb łosiowatych - pstrąga potokowego. Oprócz niego bystre odcinki rzek Kłodawki i Santocznej zasiedla tlenolubny lipień, który preferuje wody nawet bardziej natlenione niż pstrąg potokowy. Obecność wrażliwego na zanieczyszczenia głowacza białopłetwego oraz minoga strumieniowego, zaliczanych do bioindykatorów czystości wód, świadczy o wyjątkowych walorach tutejszych rozlewisk.